• Людям із порушенням зору
  • A-
    A+
Поради психолога
Опубліковано 14 квітня 2022 року о 10:29

 Які б зараз у нас чи інших не були реакції — вони нормальні!

КОЛИ РОЗГУБЛЕНІ · Робіть будь-що з поточних потреб: випийте води, вмийтеся, зателефонуйте комусь, приготуйте їжу, обійміть дитину. · Пийте воду, хоча би полощіть та змочуйте рот, візьміть трохи їжі, жувальні гумки, дитячі пюре. · Розтирайте, простукуйте тіло, обіймайтеся. · Дивіться у дзеркало: розминайте м’язи, гримасуйте, розтирайте обличчя, робіть мімічні розминки.

ПІД ЧАС СТРЕСУ ТА ПАНІКИ · Дихання — видих має бути довшим, ніж вдих. · Тремтіння — нормальне, не треба його зупиняти, це природна регуляція. · Під час гучних сирен — співайте, пригадуйте вірші. · Заземлення —– подивіться на свої ноги, зробіть перекати стопою, натягніть, розімніть пальці ніг, відчуйте, як ви спираєтесь спиною, сідницями на нерухому опору.

ПАНІЧНА АТАКА · Покладіть руку на живіт, на 3 пальці нижче сонячного сплетіння, та постукайте по цьому місцю. · Потріть кінчик носу. · Надавіть не сильно на очні яблука з двох боків. · Якщо є, де лягти, ляжте на спину і зробіть рухи ногами — як велосипедні. · Сконцентруйтеся на диханні: одну руку складіть як човник і накрийте нею губи, іншу руку покладіть на живіт. Видих — рука йде вниз до грудей, вдих — рука підіймається до рота. · Вода з содою — гаряча вода й одна чайна ложка соди. Зробіть один-два ковтки, більше не треба. · Змащуйте губи, сполощіть рот водою. · Витягуйте якомога далі язика, намагаючись торкнутися грудної клітини. · Подивіться вправо, не повертаючи голови, якомога далі на 15-20 секунд, потім переведіть погляд прямо, потім подивіться вліво якомога далі, потім знову прямо. · Розітріть тіло. · Точка паніки — між підмізинним пальцем та мізинцем, розітріть цю точку. · Покладіть руки на ребра, відчуйте, як вони при диханні розширюються, підіймаються. · Розітріть руки, прикладіть до нирок. · Робіть будь-яку дію з перелічених, всі не потрібні.

 ЯКЩО ШОК У ЛЮДИНИ, ЩО ПОРУЧ · Ти мене бачиш? Кивни · Мене звати… · Як мене звати? · Я тобі допоможу · Як тебе звати? · Дихай зі мною · Куди ти йшов, що робив (нам важливо відновити ланцюжок подій) — ти почув звук? Побачив щось? · Нині все закінчилося · Зараз ти в безпеці · Не питати про емоції · Пояснити, що всі реакції зараз нормальні · Якщо людина у ступорі — дати щось стиснути в руках · Дати в руки пляшку-чашку з водою (щоб людина сама діяла) · Як ти раніше справлявся зі стресом? Ти зараз справляєшся! · Було дуже складно, але ти впорався · Розтерти тіло · Стимулювати будь-яку дію.